عملیات ظفر1
نام عملیات : ظفر1
رمز عملیات : -
تاریخ شروع عملیات : 1366/17/03
تاریخ پایان عملیات : -

عملیات‌ ظفر 1 (نامنظم)

آزادی‌ شهر «كانی‌ ماسی» در منطقه عمومی کردستان عراق
یكی‌ دیگر از عملیات‌های‌ نامنظم‌ در سال‌1366 كه‌ توسط‌ نیروی‌ زمینی‌ سپاه‌ پاسداران‌ انقلاب‌ اسلامی‌ و با هدایت‌ و فرماندهی‌ قرارگاه‌ «رمضان» و همكاری‌ معارضان‌ كرد عراقی‌ به‌ اجرا درآمد، عملیات‌ «ظفر1» در منطقه‌ عملیاتی‌ استان‌ «دهوك» و استان‌ «سلیمانیه» كردستان‌ عراق‌ بود. این‌ عملیات‌ در روز27 شهریور ماه‌1366 در گستره‌ای‌ به‌ وسعت‌30 كیلومتر مربع‌ و در عمق‌200 كیلومتری‌ خاك‌ عراق‌ انجام‌ شد.
نیروهای‌ خودی‌ ضمن‌ انهدام‌ مراكز نظامی‌ دشمن، شهر «كانی‌ ماسی» از توابع‌ فرمانداری‌ «عمادیه» را آزاد كرده‌ و60 پایگاه‌ حفاظتی‌ دشمن‌ در اطراف‌ این‌ شهر و محور ارتباطی‌ «باتوفه» و «زاخو» را از میان‌ بردند. همچنین‌ مراكز گردان‌ مستقر در منطقه‌ از تیپ‌ «بیگاره» ارتش‌ دشمن، پایگاه‌های‌ حفاظتی‌ دشمن‌ در منطقه‌ «گیله‌ زرده» سلیمانیه‌ و مقر گردان‌19 خفیفه‌ متلاشی‌ شده‌ و ده‌ها دستگاه‌ تانك‌ و نفربر، شماری‌ خودرو، انواع‌ سلاح‌ سبك‌ و نیمه‌ سنگین‌ و چندین‌ انبار مهمات‌ نابود گردید. شمار كشته، زخمی‌ و اسرای‌ دشمن‌ در این‌ عملیات‌1500 نفر گزارش‌ شده‌ است.

 جزیره مینو:

منطقه‌ای نخلستانی در ضلع‌ جنوب‌‌غربي‌ فرودگاه‌ آبادان‌ است که به علت قرار گرفتن در وسط رودخانه اروندرود ، حالتی جزیره‌ای دارد . نام اين جزيره درگذشته “صلبوخ” بوده است که بعدها به جزيره مينو و اخيراً به مينوشهر تغيير نام داده است . از لحاظ تقسیمات کشوری سابقاً جزیره مینو جزو شهرستان خرمشهر بود ولي اکنون در محدوده شهرستان آبادان قرار دارد . مينوشهر بوسيله يک پل فلزي به طول ۲۶۰ متر و عرض ۸ متر با آبادان و خرمشهر مرتبط است . اين پل که اهميت ارتباطي فراواني دارد در سال ۱۳۹۱ ساخته شده است .
نکته قابل اهمیت در خصوص این جزیره این است که ، در دوران دفاع مقدس ، به دلیل قرارگرفتن در وسط اروندرود برای تردد نیروهای دشمن موقعیت بسیار مناسبی را فراهم می‌ساخت ، به همین دلیل برادر عبدالحسین بنادری که مسئول عملیات سپاه آبادان بود ، در ابتدا شخصاً فرماندهی سپاه در جزیره مینو را بر عهده گرفت و بعدها نیز این مسئولیت به برادر عبدالله تمیمی واگذار شد . در عملیات کربلای۴ جزیره مینو از جمله محورهای عملیاتی بود . پاسگاه‌های مرزی در جزیره مینو در طول جنگ در مواقع لزوم به تبادل آتش با نیروهای دشمن در آن‌سوی اروند می‌پرداختند و واحد ادوات آبادان از آغاز جنگ در این جزیره مستقر بود و اجرای آتش خوبی بر مواضع دشمن داشت . جزيره مينو اکنون يکي از مناطق گردشگري جزيره آبادان محسوب مي‌شود و در حال حاضر جزء منطقه آزاد تجاری اروند مي‌باشد .

خلاصه گزارش عملیات :

نام‌ عملیات: ظفر 1 (نامنظم)
زمان‌ اجرا: 27/6/1366
تلفات‌ دشمن‌ (كشته، زخمی‌ و اسیر) : 1500
مكان‌ اجرا: منطقه‌ عملیاتی‌ دهوك‌ در استان‌ سلیمانیه‌ عراق‌ - محور شمالی‌ جنگ‌
ارگان‌های‌ عمل‌كننده: رزمندگان‌ قرارگاه‌ برون‌ مرزی‌ رمضان‌ و معارضان‌ كرد عراق‌
اهداف‌ عملیات: انهدام‌ مراكز نظامی‌ دشمن‌ در شهر كانی‌ماسی‌ از توابع‌ فرمانداری‌ عمادیه‌ عراق‌